nowe centrum warszawy
Wydarzenia

Projekt nowe centrum Warszawy

Projekt nowe centrum Warszawy związany jest ze ścisłym śródmieściem stolicy. Mieszkańcy miasta jak również liczni turyści powinni wiedzieć jakie zmiany wprowadzać ma projekt, zwłaszcza że jest on bardzo ambitny i zapowiada liczne zmiany. 

Czego dotyczy projekt? 

Projekt obejmuje zmiany w okolicy Pałacu Kultury i Nauki, ulicy Marszałkowskiej aż po Plac Bankowy oraz fragmentu Śródmieścia pomiędzy Alejami Jerozolimskimi oraz ulicą Świętokrzyską zaś od zachodu Alei JP II. W czerwcu 2020 roku, Warszawa przystąpiła do programu 'Zielone Miasto’, chodzi w nim o wspieranie dużych miast w projektach prowadzących do zrównoważonego rozwoju oraz ochrony środowiska jak również zdrowia mieszkańców. Aleje Jerozolimskie będą miały szersze niż dotąd chodniki, pojawi się także miejsce na ogródki gastronomiczne. W ramach projektu dojdzie do realizacji drogi rowerowej, która uzupełni fragment trasy na wysokości Placu Defilad. 

W realizacji projektu nowego centrum Warszawy bardzo istotne będą nawiązania do tego jak zmodernizowano Amsterdam, Kopenhagę oraz Sztokholm. Władze stolicy Polski dążą do tego by miasto  które jest idealnym miejscem do pracy stało się również idealnym miejscem do życia. 

Nowe centrum Warszawy projekt

10 czerwca 2021 r. rozstrzygnięty został konkurs na przekształcenie ul. Chmielnej, na której znajdować się ma szpaler drzew pomiędzy którymi znajdą się małe ogródki. Przy kinie Atlantic zieleń także ma być dominująca. Rafał Trzaskowski znany jest z obietnic które składał w ramach projektu 'Zielonego Ładu dla Polski’ dlatego dla nikogo nie może być zaskoczeniem że Warszawa pod jego rządami staje się zielona. Prezydent Warszawy opracowując projekt z pewnością myślał o korzeniach stolicy, która jeszcze przed II Wojną Światową znana była z dużej ilości zasadzonych drzew, krzewów które po wojnie zastąpiły asfaltowo- betonowo- kamienne pustynie, które zaczęły pełnić funkcję węzłów komunikacyjnych oraz parkingów. 

Zobacz także:  Walka z Covid19 w Warszawie - przychodnia Przykoszarowa

Czy możemy już dostrzec zmiany? 

Należy stwierdzić że już teraz widoczne są pierwsze zmiany, chodzi tutaj o przemiany związane z Aleją JP II oraz ronda Czterdziestolatka. Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski realizując projekt ma na celu przekształcenie ulic oraz placów znajdujących się w ścisłym centrum Warszawy w przyjazną a także estetyczną oraz zieloną przestrzeń. Władzom Warszawy chodzi o poprawę bezpieczeństwa mieszkańców dlatego też wybudowano sygnalizację na ul. Marszałkowskiej przy placu Bankowym. 

W ramach projektu udało się zrealizować:

  • projekt nowego ronda Romana Dmowskiego, gdzie wykonawcą prac była Balzola, finał nastąpił w maju 2022 r., choć początkowo prace miały być ukończone do końca 2021 r.;
  • Nowy Plac Pięciu Rogów, gdzie projekt wykonawczy opracowała pracownia WXCA, finał projektu nastąpił w 2022r., choć początkowo planowany był na jesieni 2021 r., w konkursie na projekt triumfował architekt Kacper Ludwiczak;

Jakie zmiany w ramach projektu są przewidywane? 

Początek 2023 r. w Warszawie przebiega pod znakiem zielonej metamorfozy placu Defilad. Plac Centralny jest ważnym elementem przeobrażeń stolicy, powstającym w ramach projektu. Plac Centralny ma zrewolucjonizować ścisłe centrum stolicy, chodzi o redukcję betonu oraz asfaltu i o to by w to miejsce posadzić ponad 100 nowych drzew, tysiące krzaków, ponadto chodzi o trawniki oraz o miejsca z wodą. Przed PKiN-em ma znajdować się miejsce gdzie zaczną być organizowane liczne wydarzenia kulturalne podczas których Warszawiacy będą mogli się licznie gromadzić. 

Ulica Polna która aktualnie znajduje się w fatalnym stanie ma zostać zrewitalizowana, na przeobrażenia wydana ma zostać kwota 4 mln. złotych. Mieszkańcy Warszawy długo czekali na remont ulicy Polnej, teraz zapowiedziane zostały zmiany w postaci wyremontowania nawierzchni na odcinku od Trasy Łazienkowskiej po Plac Unii Lubelskiej. Burmistrz dzielnicy Śródmieście Aleksander Ferens powiedział że ulica Polna, będąca ważną częścią Śródmieścia przestanie być kojarzona z wykruszonymi, zużytymi krawężnikami oraz z nierównymi płytami chodnikowymi. Z pewnością dla Warszawiaków jest to o tyle ważne że przy tej właśnie ulicy mieszczą się: Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz jednostka Straży Pożarnej, ośrodki oświatowe więc inwestycja jest wręcz niezbędna. 

Zobacz także:  Walka z Covid19 w Warszawie - przychodnia Przykoszarowa

Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma zostać otwarte w nowej siedzibie, która ma znajdować się przy placu Defilad. Inwestycja ta jest niezwykle istotna dla tej części miasta, przenosiny będą ważnym bodźcem do przebudowy całościowo otoczenia wokół PKiN-u. Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma mieć 20000 metrów kwadratowych, w skład kompleksu wejdzie przestrzeń wystawowa, ponadto kino, audytorium, sale edukacyjne oraz pracownie konserwatorskie jak też kawiarnia. Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest finansowane ze środków budżetowych m.st. Warszawy. 

Na stronie internetowej Urzędu m.st. Warszawy opisane zostały inwestycje obejmujące nowe centrum Warszawy, projekt ten jest niezwykle ambitny iobejmuje aż 100 pozycji. Dzięki tym przemianom Warszawa ma możliwość podniesienia swej pozycji w rankingu Economist Intelligence Unit’s Global Liveability Index obejmującej najbardziej przyjazne do życia miasta na świecie.