ciekawe miejsca 100km od warszawy
Warszawskie ciekawostki

Ciekawe miejsca 100 km od Warszawy – gdzie na wyjazd?

Mieszkańcy Warszawy często nie zdają sobie sprawy, jakie atrakcje znajdują się w pobliżu miasta. Warto wiedzieć, że czasami można zrezygnować z dalekich wyjazdów nad morze lub w góry i zwiedzić wyjątkowo piękne miejsca znajdujące się w pobliżu stolicy. Atrakcje znajdujące się w odległości 100 km od Warszawy można spokojnie odwiedzić, wyjeżdżając rano i wracając tego samego dnia wieczorem.

Kampinoski Park Narodowy

Aby oderwać się od miejskiego hałasu, warto wybrać się do Kampinoskiego Parku Narodowego. Są to wyjątkowo ciekawe miejsca 100 km od Warszawy. Duży teren leśny umożliwia zrelaksowanie się na łonie natury. Popularnym szlakiem jest Dolina Roztoki, która jest wyjątkowo malownicza. Na wycieczkę rowerową można wybrać się do Starego Dębu, jest to trochę dłuższa trasa, licząca około 8 kilometrów. Na wędrówkę pieszą można wybrać się ścieżką do Karczmiska, ponieważ ta trasa jest krótsza i liczy około 5 kilometrów, ale jest bardzo ciekawa i urozmaicona. Kampinoski Park Narodowy to nie tylko piękna flora, można tam podziwiać również bogatą faunę. Łatwo można natknąć się na jelenie, łosie, sarny, dziki, nietoperze i bobry. Park Narodowy to okolica, w której trzeba zachować ciszę, spokój, a śmieci wyrzucać tylko w wyznaczonych do tego celu miejscach.

Niezwykła architektura twierdzy Modlin

Twierdzę Modlin można zwiedzać indywidualnie, korzystając z mało uczęszczanych szlaków. To także ciekawe miejsce 100km od Warszawy. Wycieczka z przewodnikiem pozwala na poznanie ciekawej historii tego miejsca, a także zwrócenie uwagi na ważne miejsca, które podczas samodzielnych spacerów można ominąć. Jeśli ktoś nie przepada za zwiedzaniem, dostępne są także inne atrakcje, na miejscu można dobrze zjeść, pogrzać się przy ognisku albo zaszaleć na paintballu. Wyjątkowa architektura twierdzy została zaprojektowana w XIX wieku, kiedy Słynny dowódca Napoleon zaczął na tym terenie budować swoje fortyfikacje.

Zobacz także:  Miejsca na randkę Warszawa. Najlepsze Miejsca na Romantyczną Randkę w Stolicy

Osada fabryczna w Żyrardowie

Osada fabryczna w Żyrardowie to doskonale zachowany przykład miasta przemysłowego z przełomu XIX i XX wieku. Została ona wybudowana w sąsiedztwie Fabryki Wyrobów Lnianych, była doskonale zaprojektowana, jak na ówczesne czasy. Spełniała założenia idealnego miasta i jednocześnie ogrodu. Kształt osady jest wynikiem przemyślanego dokładnie planu, w jednej przestrzeni wyodrębniono kilka stref spełniających różne funkcje. Są to specjalne obszary przeznaczone do pracy, usług i odpoczynku. Część fabryczna jest dokładnie oddzielona od części mieszkalnej, są one jednak kompozycyjnie złączone ze sobą. Nad całością górują neogotyckie wieże kościoła z przełomu XIX i XX wieku, które w zamyśle projektantów nadawały lekkości monumentalnym budynkom dawnej fabryki. Osada nie jest jedynie skansenem, ponieważ spośród 400 obiektów wpisanych do ewidencji zabytków, większość do czasów współczesnych jest wykorzystywana i pełni swoje zamierzone funkcje. Budynki wykonano z czerwonej cegły, zachowana jest w około 95 procentach pierwotna zabudowa. Warto przenieść się w te ciekawe miejsca 100 km od Warszawy przynajmniej na jeden dzień.

Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku

Czersk jest niewielką miejscowością położoną obok Góry Kalwarii. Historia tego miejsca sięga XI wieku, jego rolą była obrona Wisły przed najazdami ruskimi i litewskimi. Zamek w Czersku wybudowano w celu obrony przed najazdami krzyżackimi, został on zrujnowany w czasie potopu szwedzkiego. Obecnie jest to jedna z niewielu takich atrakcji na terenie Mazowsza, zachowała się baszta Bramna, przez którą wchodzi się na dziedziniec przez most kamienny. Wieże zbudowane są na planie koła, zachowały się również fragmenty murów. Po wejściu na wzgórze można podziwiać niesamowity widok na okoliczne sady. W Czersku w sezonie turystycznym odbywa się mnóstwo impres kulturalnych i historycznych. Okolice Czerska są przyjazne i ciekawe dla amatorów rowerowych wędrówek, jest to także doskonałe miejsce na rodzinny piknik. Popularna wśród odwiedzających jest Noc Grozy na zamku. Warto także wiedzieć, że w sierpniu są idealne warunki na zamkowym dziedzińcu do obserwacji spadających gwiazd, jest to popularne miejsce wśród amatorów takich zjawisk.